• Akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona”

          • Akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona”

            Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych w naszej placówce pozwoli na ograniczenie zachorowań wśród dzieci i przenoszenia wirusów na członków rodzin.

            Działania zostaną przeprowadzone przez nauczycieli wszystkich grup i będą poruszały następujące zagadnienia:

            • Prawidłowa higiena rąk;
            • Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa;
            • Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna;
            • Inne zasady higieniczne (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych).
               
            • Cel akcji:
            • Promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk, nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk;
            • Zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych;
            • Zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

             

          • PAŹDZIERNIKOWE WYDARZENIA W NASZYM PRZEDSZKOLU :)

          • DRODZY RODZICE !

            W październiku czekają na dzieci atrakcje:

            14  października ( piątek ) dzieci z wszystkich grup   wiekowych   wezmą udział w  uroczystości  z   okazji  „Dnia Edukacji  Narodowej”. By  oddać  odświętny charakter   spotkania  prosimy  o  eleganckie  ubranie  swych pociech w tym dniu.

            20  października ( czwartek ) w przedszkolu zagoszczą muzycy  z Filharmonii Śląskiej.  Dzieci  z  wszystkich  grup  wiekowych  wezmą  udział  w   pierwszym spotkaniu z  cyklu „Spotkania z  Panią Gamą”.  

            26  października ( środa ) odbędzie  się  sesja  zdjęciowa  „KALENDARZE 2023„ wykonywana przez Firmę Fotograficzną Anna Kotuła „NOEUD”. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie wychowawcom ilości zamawianych kalendarzy oraz dokonywanie  wpłat.  Jednocześnie  przypominamy,  iż  udział   w  sesji jest całkowicie dobrowolny.  

          • PROJEKT NR 1 - GŁOSOWANIE W BUDŻECIE OBYWATELSKIM

          • Drodzy Rodzice !

            Przedszkole Miejskie nr 2 w Będzinie prosi Państwa o oddanie głosu na  PROJEKT NR 1 " SŁONECZNE MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO " , które pragniemy stworzyć na terenie ogrodu z myślą o naszych wychowankach. Drodzy Państwo zachęćcie do głosowania, członków waszych Rodzin, sąsiadów, a  wszystko po to, by puste miejsce w naszym przedszkolnym ogrodzie zamieniło się w najpiękniejsze w  Zagłębiu Miasteczko Ruchu Drogowego 😊 Głosowane trwa w dniach 01.10.2022 – 12.10.2022.

            Głosować można na dwa sposoby:

            • drogą elektroniczną -  za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie www.bedzin.pl w zakładce, Budżet Obywatelski (ebedzin.pl)
            • osobiście  -  na kartach do głosowania dostępnych w Urzędzie Miejskim.

            Pamiętajcie: LICZY SIĘ KAŻDY GŁOS😊

          • "DZIEŃ ZWIERZĄT" - ZBIÓRKA KARMMY DLA KOTÓW

          •  Drodzy Rodzice !

             

            Z okazji „DNIA ZWIERZĄT” nasze przedszkole

            pragnie wesprzeć działalność Pani Sylwii,

            która oddała swe serce

            bezdomnym kotom z terenu Zagłębia,

            dokarmia je i wspólnie z mężem

            buduje dla nich „Kocie Przystanie”.

            Chętnych zapraszamy do zapoznania się

            z  jej działalnością

            i odwiedzenia na FB grupy: Kociaki :) Piaskowskie.

            Możemy pomóc przynosząc do przedszkola w  dniach

            6.10.2022 r. – 7.10.2022 r.

             mokrą karmę w puszkach,

            koce, legowiska, kuwety.

            Z góry dziękujemy Wszystkim darczyńcom

            za okazane serce 😊 

          • WRZEŚNIOWE WYDARZENIA W PRZEDSZKOLU :)

          • Drodzy Rodzice !

             

             20 września ( wtorek )

            dzieci z  wszystkich grup wiekowych wezmą udział

            w  uroczystości  z okazji "Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka".

            W tym dniu planujemy bawić się wesoło w holu przedszkola,

            więc wszyscy zakładamy koszulki "niebieskie jak dziecięce marzenia".

             

             21 września ( środa )

            dzieci z  wszystkich grup wiekowych wezmą udział

            w  uroczystości  z okazji "Światowego Dnia Orderu Uśmiechu".

            By uświetnić Dzień Patrona naszego przedszkola,

            prosimy o założenie swym pociechom w tym dniu

            koszulek "żółtych jak słoneczko".

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          • Drodzy Rodzice!

                 Już niedługo powitamy w  gościnnych progach naszego przedszkola wszystkich wychowanków. Przypominamy, iż  1 września jest dla nas dniem pracy, więc zapraszamy dzieci do przedszkola w godzinach otwarcia placówki, tj. 6.00 - 17.00. W przedszkolu przywitają Państwa Panie, które wskażą szatnię grupy i szafkę dziecka.

            Do Rodziców zwracamy się z prośbą, by w tym dniu:

            - zaopatrzyli pociechy w  zmienne obuwie, spakowane  w  worek ubrania ( koszulki, spodnie, skarpetki, bieliznę ), nakrycie głowy, a  wszystko pozostawili w  szafce dziecka,

            - nie podawali dzieciom na salę napojów do picia, gdyż  w każdej z nich mają zapewniony stały dostęp do wody mineralnej,

            Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie organizacyjne, które dla wszystkich grup rozpocznie się 6 września ( wtorek ) o godz. 17.00 w holu przedszkola od przywitania z  Panią Dyrektor, by następnie przejść do przypisanej dziecku grupy na spotkanie z nauczycielami.

            W tym roku nasze przedszkole przeszło gruntowny  remont i cyklinowanie parkietów, z tego powodu prosimy Rodziców o przybycie w obuwiu z gładką podeszwą, za co z  góry dziękujemy :)

          • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2022/2023

          • Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie informuje, iż opublikuje listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola w zakładce "O PRZEDSZKOLU", w folderze "REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2022/2023" i udostępni je na tablicy informacyjnej w holu przedszkola o godz. 14.00 w  dniu 8 kwietnia 2022 r.

          • Wytyczne GIS dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

          • Wytyczne GIS dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

            14.03.2022

            Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (VI aktualizacja - 11 marca 2022 r.).

            W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.

            Organizacja opieki w podmiocie

            • Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna, w miarę możliwości, przebywaćw wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczące spożywania posiłków poniżej).
            • Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
            • W sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
            • Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów. W przypadku dzieci, które do placówki przyniosą zabawkę, ich opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci ich nie udostępniały innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie /ew. dezynfekcję zabawki.
            • Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, a także w czasie gdy dzieci nie przebywają w sali, oraz w razie potrzeby również w czasie zajęć.
            • W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która ograniczy stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).
            • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z dziećmi oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej zaleca się stosowanie przez nich maseczki (najlepiej chirurgicznej).
            • Rekomenduje się zachowanie dystansu przez rodziców i opiekunów przyprowadzających/odbierających dzieci do/z podmiotu w odniesieniu do pracowników podmiotu, jak i innych dzieci i ich rodziców.
            • Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu,z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub dystansu od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi, przy czym należy przestrzegać środków ostrożności (min. maseczka, dezynfekcja rąk).
            • W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem środków ostrożności (min. maseczka, dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców/ opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu od osób trzecich.
            • Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
            • Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
            • Rekomenduje się nie przyprowadzanie dziecka do podmiotu, jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych.
            • Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem środków ostrożności (m.in. maseczka, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
            • Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
            • Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (minimum1 termometr na podmiot) - dezynfekcja po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy, konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu.
            • Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
            • Jeśli pracownik podmiotu zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności),należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
            • Rekomenduje się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, optymalnie na terenie podmiotu, ale z możliwością skorzystania z terenów rekreacyjnych.
            • W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem danego podmiotu zaleca się korzystanie z niego po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
            • Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.

            Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

            • Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.
            • Rekomenduje się, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu oraz zasłaniali nos i usta przy pomocy maseczki.
            • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza oraz po skorzystaniu z toalety.
            • Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salachi w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
            • Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            • Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy podmiotu w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
            • Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatówz zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk - instrukcje (tam, gdzie jest taka potrzeba, również w języku ukraińskim).
            • Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

            Gastronomia

            • Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna; zalecenia higienicznew przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.
            • Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe - środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
            • Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.
            • Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych, w przypadku braku możliwości wysokotemperaturowego mycia sztućców w placówce.

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu

            • Zaleca się, aby do pracy w podmiocie przychodziły jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz których domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            • Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
            • Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
              • Pracownicy/obsługa podmiotu, którzy podejrzewają u siebie COVID-19 nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i zapisać się na test przez stronę rządową lub wykonać goaptece.
              • Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronie poświęconej koronawirusowi, a także obowiązujących przepisów prawa.
              • Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
              • W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

            * Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady

             

             

          • ZBIÓRKA NA ZAKUP LEKÓW I ŚRODKÓW PIERWSZEJ POMOCY

          • Drodzy Rodzice, w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące możliwościi finansowego wsparcia organizowanych zbiórek przesyłamy poniższą informację:

            "Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z pomocą dla Ukrainy

            Zabezpieczenie medyczne dla uchodźców z Ukrainy wraz z obsługą w języku ukraińskim, pomoc psychologiczna i mieszkania dla lekarzy ze wschodu – Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie przygotował pakiet pomocowy dla osób uciekających przed wojną. Trwa także zbiórka pieniędzy na zakup leków i środków pierwszej pomocy, które trafią do medyków w Ukrainie.

            „Zgłosiliśmy służbom Wojewody Śląskiego i NFZ, że szpital jest przygotowany do przyjęcia 50 rannych. Decyzja była oczywista. W zespole mamy lekarzy z Ukrainy, którzy natychmiast zaoferowali pomoc swoim rodakom – mówi dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ. – Od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach będą możliwe również konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Zapewniamy także pomoc psychologiczną.

            Uruchomione zostały dwa telefony, dla osób potrzebujących opieki lekarskiej:

            797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim)

            515 096 087 (obsługa w języku polskim)

            Telefony czynne są przez całą dobę.

            W Szpitalu w Czeladzi pracuje obecnie 8 lekarzy z Ukrainy, w drodze do Polski są kolejne lekarki, którym dyrekcja placówki zaoferowała pracę. Dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Będzinie oraz samorządów Będzina i Czeladzi udało się zabezpieczyć 5 mieszkań, w których znajdą schronienie ze swoimi dziećmi.

            Do pomocy Ukrainie włączyć może się każdy. Za pośrednictwem Stowarzyszenia działającego przy PZZOZ Szpital wraz z Uniwersytetem Śląskim uruchomił zbiórkę pieniędzy na najbardziej potrzebny sprzęt medyczny i leki, które w najbliższym czasie trafią do medyków w Ukrainie.

            „Bandaże, opaski uciskowe, rękawiczki, strzykawki, leki – lista potrzeb jest długa, a pomoc potrzebna na już. Jako lekarze nie pozostajemy obojętni, będziemy wspierać medyków, którzy niosą pomoc żołnierzom i ludności cywilnej w Ukrainie – mówi lek. Ewa Wiązania-Gacek, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa PZZOZ.

            Pieniądze na zakup środków niezbędnych do zapewnienia Ukraińcom pomocy medycznej można wpłacać na konto Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja”.

            Getin Bank SA 56 1560 1010 0000 9010 0006 1687

            Z dopiskiem "Szpital dla Ukrainy."

          • POMOC HUMANITARNA DLA UKRAINY

          • DRODZY RODZICE !

            Nasze przedszkole włącza się do zbiórki zorganizowanej przez Pana Łukasza Komoniewskego - Prezydenta Miasta Będzina na rzecz ofiar konfliktu. Od 1.03.2022  - 3.03.2022 w naszej placówce  zbieramy :

            - koce, śpiwory, pościel, materace (w opakowaniach),

            - ubrania,

            - środki czystości, pieluchy dla dzieci i dorosłych, ręczniki, szczotki

            i szczoteczki, ręczniki papierowe i inne środki higieny osobistej,

            - talerze, sztućce - silikonowe, plastikowe lub biodegradowalne,

            - maseczki, środki antyseptyczne,

            - wodę butelkowaną,

            - dania gotowe i w puszkach, makarony, suszone owoce,

            batony energetyczne, płatki śniadaniowe,

            - zapałki, baterie, latarki, świece,

            - zestawy wyposażenia medycznego.

            Pozostałe miejsca zbiórki:

            - Urząd Miejski w Będzinie, przy ul. 11 Listopada 20,

            - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie, przy ul. 11 Listopada 1,

            - Biuro Poselelskie Posła na Sejm Rafała Adamczyka w Będzinie, przy pl. Kolei

            Warszawsko-Wiedeńskiej 3.

            Jeżeli natomiast ktoś chciałby pomóc i przekazać wskazane wyżej rzeczy na zbiórkę, ale nie ma możliwości dotrzeć samodzielnie pod wskazane adresy, proszę o kontakt pod numerem tel. 730-50-30-30 odbierzemy je od Państwa  i zawieziemy do miejsca zbiórki.

            Z góry dziękujemy za wszelką pomoc.

    • Kontakt

      • Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie
      • 032 778 33 60 do 62
      • Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie, ul. Turniejowa 5 Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych Aleksandra Cnota-Mikołajec. Kontakt: aleksandra@eduodo.pl lub iod@eduodo.pl.
    • Logowanie