• KLUCZ DO UCZENIA SIĘ

• KOORDYNATOR PRogramu:

AGNIESZKA KOWAL

Jest to projekt opracowany przez WOM w Katowicach i WSP TWP dofinansowany     przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.4.Wysoko wykwalifikowanej kadry systemu oświaty".

Szkolenie 10 nauczycieli z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu     i nr 9 w Będzinie, prowadziła Beata Kubica - międzynarodowy trener II stopnia. Szkolenie to umożliwiło nauczycielom wdrożenie od września programu " Klucz do uczenia się". Jest to unikalny program rozwijający kluczowe umiejętności m. in. umiejętności samoregulacji, koncentracji, myślenia na poziomie abstrakcyjnym by przedszkolaki radziły sobie   z sytuacjami trudnymi w późniejszym życiu. To program , który sprawia, że wszystkie dzieci i nauczyciele zamieniają się z gąsienic w piękne , mądre motyle. W ramach tego projektu PM -2 i PM- 9 otrzymały pomoce dydaktyczne w kwocie 9 tysięcy złotych.

W naszym przedszkolu realizujemy unikalny  program edukacyjny ,, Klucz do uczenia się" Sercem programu jest myślenie symboliczne, czyli zdolność dziecka do interpretowania symboli. Badania pokazują ,że dzieci, które rozwijają myślenie symboliczne od najmłodszych lat, z czasem rozwijają w sobie różne talenty. Dzięki wczesnej umiejętności interpretowania symboli dzieci uczą się:

- płynnie czytać

- są dobre w matematyce

- uzyskują ponadprzeciętne wyniki, jeżeli chodzi o kreatywne podejście i umiejetności.

Dzięki temu programowi dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności ale przede wszystkim uczą sie jak wiedzę zdobywać ( klucz do uczenia się).Program ,, Klucz do uczenia się "zawiera 12 modułów matematyka sensoryczna, matematyka 1i2, program literacki, gry logiczne, od bazgrania do pisania,kreatywne modelowanie, ruch ekspresyjny, Ja, ty, my świat, program badawczy,logika 1 i 2, wizualmo-przestrzenny.

Nasze przedszkole posiada 3 moduły:

- matematyka sensoryczna 1 i 2, która pomaga dzieciom w rozpoznawaniu i stosowaniu podstawowych standartów sensorycznych: kolor, kształt, rozmiar.

- konstrukcje- przedszkolaki ucza się planowania, analizowania obiektów( np. budynków, mostów, pojazdów), poznaja ich budowe a przy okazji uczą sie języka matematycznego nazwy brył geometrycznych (np. stożek, prostopadłoscian, sześcian)

- program literacki- który pomaga dzieciom w rozwinięciu zamiłowania do słuchania bajek, poznają język i strukturę bajki.

smileysmileysmileysmiley

PROJEKT SYSTEMOWY

Klucz do uczenia się -

rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli

wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Działanie 9.4 PO KL "

Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty"

Beneficjent systemowy:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (Wydział Edukacji) w Katowicach