- PROJEKTY
- PROGRAMY
- AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA MALUCHA. PROGRAM AUTORSKI
- CZYSTE POWIETRZE WOKÓL NAS. PROGRAM EDUKACYJNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW
- KLUCZ DO UCZENIA SIĘ
- SŁONECZNE SPOTKANIA Z TWÓRCZOŚCIĄ KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU. PROGRAM WŁASNY
- UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ. OGÓLNOPOLSKI PROGRAM.
- W ZDROWYM CIELE WESOŁY DUCH. PROGRAM PROMOCJI I PROFILAKTYKI ZDROWIA
AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA MALUCHA. PROGRAM AUTORSKI
KOORDYNATORZY WDRAŻANIA
PROGRAMU:
MAGDALENA CZAPIŃSKA,
AGNIESZKA KOWAL,
MARTA MYSŁOWSKA,
PAULINA WILCZYŃSKA
AKADEMIA
BEZPIECZEŃSTWA
MALUCHA
Program autorski z zakresu bezpieczeństwa
dla dzieci grup wiekowych 3-6 lat
realizowany przy współpracy partnerskiej PZU S.A.
w
Przedszkolu Miejskim nr 2
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
w Będzinie
Opiekun projektu:
Menadżer finansowy:
Marta Mysłowska
Sławomir Dębski
, Autorzy programu:
Magdalena Czapińska
Agnieszka Kowal
Ewa Ryłko
Paulina Wilczyńska
Wstęp
Okres przedszkolny ma duży wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Przedszkole, jako jedna z pierwszych instytucji, z którymi styka się dziecko, ma możliwość wyrobienia określonych postaw i umiejętności. Dziecko w tym wieku cechuje naturalna aktywność, ciekawość i skłonność do naśladownictwa, łatwość czerpania wiedzy z otoczenia, a także wrażliwość emocjonalna – które to cechy stanowią podstawę celów dydaktycznych projektu.
Współczesne czasy niosą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, co zmusza nas, nauczycieli, do podejmowania działań profilaktyczno – edukacyjnych zaczynając od najniższego szczebla edukacji – przedszkola.
Zadaniem przedszkola jest zapewnienie dziecku najważniejszej z tych potrzeb – potrzeby bezpieczeństwa. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie w grupie z rówieśnikami, w szatni, na przedszkolnym podwórku, umieć diagnozować stany zagrożenia i reagować na nie. Powinno darzyć zaufaniem pracowników przedszkola i osoby zaufania publicznego. Nie mniej ważne jest nauczenie przedszkolaka, aby sam mógł dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie a również innych osób.
Głównym założeniem programu „Akademia Bezpieczeństwa Malucha” jest kształtowanie pozytywnych oraz bezpiecznych postaw i zachowań dzieci w wieku przedszkolnym w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Program ma wyposażyć wychowanków w nawyki rozpoznawania zagrożeń, zapobiegania im, unikania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw i reagowania w zaistniałych sytuacjach.
CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU
Autorski program edukacyjny „Akademia Bezpieczeństwa Malucha” © objęty jest ochroną prawną zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1191), powstał, jako efekt współpracy:
- Międzyszkolnego Specjalistycznego Klubu Sportowego „Zagłębie” w Sosnowcu,
- Zagłębiowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu,
- Stowarzyszenia Motocyklowego „Dawcy Uśmiechu”.
realizowanego na bazie zasobów lokalowych i współudziale pedagogicznym kadry dydaktycznej:
- Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie.
Celem nadrzędnym programu jest bezpieczny i prawidłowy rozwój dziecka na tle standardów bezpieczeństwa przez kształtowanie bezpiecznych postaw i zachowań u dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat, w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu lub nawet życiu.
Myślą przewodnią programu „Akademia Bezpieczeństwa Malucha” jest takie zorganizowanie sytuacji, zajęć i zadań, aby dzieci poprzez aktywny udział mogły poznać sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, a także ludzi, którzy im w tym pomogą. Kilkuletnie obserwacje współautorów projektu zaowocowały wnioskami skłaniającymi do refleksji:
- Szkolenia powszechnie prowadzone dla grup przedszkolnych zawierające elementy Pierwszej Pomocy skupiały się na wykorzystaniu fantomów do resuscytacji. Podejmowane próby wykonania tych czynności były pozorowane, gdyż kończyły się niepowodzeniem – 3-6 latek nigdy nie będzie w stanie podjąć skutecznych czynności resuscytacyjnych. Wytwarza się w ten sposób w dzieciach uczucie porażki i niepowodzenia, co wpływa negatywnie emocjonalnie na dziecko,
- Znajomość systemu skutecznego powiadamiania kończy się na wybraniu znanego numeru alarmowego. W trakcie diagnozy określono, że dzieci nie są w wielu przypadkach przekazać informacji na temat zdarzenia, jak również opisania swojej lokalizacji, która ma wpływ na szybkość powiadamiania i reakcji podmiotów ratowniczych,
- Znajomość postępowania w przypadku zaistnienia stanu zagrożenia zdrowia i życia jest mocno ograniczona ze względu na brak wiedzy dzieci na temat tego jak taki stan wygląda,
Wnioski wyciągnięte z powyższych obserwacji skłoniły do zdefiniowania treści kształcenia przez podmioty merytorycznie zajmujące się bezpieczeństwem i skonsultowanie tego zakresu pod względem pedagogicznym z kadrą dydaktyczną Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Będzinie, w zakresie dostosowującym treści do percepcji 3-6 latków.
- Umiejętności zdiagnozowania stanu zagrożenia zdrowia i życia,
- Wyposażenie dzieci w niezbędne sprawności, umiejętności i wiadomości dotyczące dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
- Kształtowanie postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych.
- Wskazanie osób zaufania publicznego (podmiotów bezpieczeństwa publicznego) utożsamiając się z ich rolą w zakresie dbania o bezpieczeństwo,
- Umiejętność działania dzieci w sytuacjach zagrożenia, obciążenia sytuacjami „niecodziennymi” przez zastosowanie elementów współzawodnictwa, wzorem ogólnokrajowej imprezy dla dorosłych Runmageddon.
W zakresie wyposażenia w środki dydaktyczne do prowadzonych zajęć realizowany jest projekt w ramach akcji PZU – Pomoc To Moc Społeczna odpowiedzialność PZU, w ramach którego zagwarantowane zostały środki dydaktyczne do przeprowadzenia zajęć i organizacji współzawodnictwa.
Program zakłada cykl zajęć trzyetapowy zakres realizacji zajęć na terenie placówki, obejmujących aktywację reakcji dzieci w sferze bezpieczeństwa własnego oraz najbliższego otoczenia:
ETAP I
Przekazywanie treści kształcenia, które muszą przyjąć dzieci w formie pogadanki, przekazu multimedialnego, pokazu, ćwiczeń
ETAP II
Doskonalenie przekazanych treści w czasie Etapu I, realizowany przez kadrę dydaktyczną placówki przedszkolnej.
ETAP III
Zwieńczenie programu stanowi prezentacja wiedzy i umiejętności reprezentantów poszczególnych grup wiekowych, mająca na celu utrwalenie zdobytych wiadomości poprzez rywalizację i zabawę na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Reprezentację składającą się z 4 dzieci wyłaniają nauczyciele poszczególnych grup wiekowych. Sprawdzian ma łączyć elementy testów sprawności fizycznej i zdolności intelektualnych dzieci z uwzględnieniem ich możliwości fizycznych i wiedzy na temat bezpieczeństwa.
Okres pilotażowy realizacji programu „Akademia Bezpieczeństwa Malucha”, to luty - czerwiec 2019 r.. Program ma charakter otwarty, jego treści podlegają ewaluacji, dla której podstawy będą stanowić obserwacje w zakresie realizacji treści kształcenia. W kolejnych latach realizacji programu, przewiduje się rozszerzenie jego zasięgu o kolejne placówki wychowania przedszkolnego, chętne do współpracy w ramach treści programu.
Zakres realizacji programu jest zgłoszony do komórki organizacyjnej ds. edukacji, właściwej terytorialnie Jednostki Samorządu Terytorialnego.
CELE PROGRAMU
CELE GŁÓWNE:
- Wyposażenie dzieci w niezbędne sprawności, umiejętności i wiadomości dotyczące dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
- Kształtowanie postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- Rozumie pojęcie „bezpieczeństwo”.
- Wie, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
- Szanuje zakazy i nakazy dorosłych dotyczące zachowania się w domu, na ulicy i w terenie.
- Wie, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można poprosić o pomoc, umie o nią poprosić.
- Zna numery telefonów alarmowych i wie, kiedy należy z nich korzystać.
- Rozumie potrzebę udzielania pierwszej pomocy, zna i stosuje podstawowe elementy udzielania Pierwszej Pomocy.
- Potrafi wskazać miejsca bezpieczne do zabawy.
- Unika miejsc niebezpiecznych w czasie zimy i latem.
- Wie, jak należy zachować się w kontaktach z osobami dorosłymi (nieznajomymi), umie odmówić w sytuacjach mogących narazić je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
OSIĄGNIĘCIE ZAMIERZONYCH CELÓW BĘDZIE MOŻLIWE DZIĘKI:
- Dobrej organizacji procesu edukacyjnego i zapewnieniu odpowiednich warunków do jego realizacji.
- Tworzeniu sytuacji umożliwiających zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o własne bezpieczeństwo i zdrowie.
- Doborowi atrakcyjnych form i metod pracy opartych na różnorodnej działalności dziecka.
FORMY I METODY REALIZACJI PROGRAMU
Niniejszy program autorski „Akademia Bezpieczeństwa Malucha” zawiera takie formy, które aktywizują dziecko do działania i pozwalają mu zrozumieć otaczającą go rzeczywistość, pomagają wybrać między dobrem a złem, uświadamiają czym jest bezpieczeństwo w środowisku jakim przebywa. Dziecko w sposób atrakcyjny, znany i dostępny kształtuje postawę „bezpiecznego przedszkolaka”.
W celu realizacji powyższego projektu edukacyjnego stosowane będą następujące formy:
- Indywidualna
- Zbiorowa
- Zespołowa
Metody pracy stosowane w projekcie edukacyjnym pozwalają ukształtować u dziecka odpowiednie nawyki, postawy i umiejętności niezbędne w życiu każdego dorosłego człowieka. Realizacja celów zawartych w projekcie edukacyjnym obejmować może różne formy metody pracy:
- Podające:
- rozmowy,
- pogadanka,
- opowiadanie,
- opis.
- Problemowe:
- gry dydaktyczne,
- inscenizacje,
- doświadczenia.
- Praktyczne:
- pokaz,
- ćwiczenia,
- konkursy,
- zabawy ruchowe.
- Metody aktywizujące:
- dzieci poprzez działania zdobywają wiedzę.
SPOSOBY REALIZACJI:
- wycieczki i spacery,
- pogadanki, opowiadania dające dziecku możliwość dzielenia się swoimi obserwacjami i przeżyciami,
- zagadki,
- pomoce dydaktyczne: ilustracje, plansze, puzzle, misie do udzielania pierwszej pomocy, tor przeszkód,
- zabawy tematyczne, z wykorzystaniem strojów Policjanta, Ratownika i Strażaka,
- filmy edukacyjne,
- inscenizacje,
- spotkania z zaproszonymi gośćmi,
PODSTAWOWE ZAGADNIENIA I CELE
Realizacja celów programu autorskiego odbywać się będzie w czterech obszarach tematycznych:
1. Bezpieczni w domu.
2. Bezpieczni na drodze.
3. Bezpieczne zabawy w terenie.
4. Pierwsza Pomoc.
OBSZARY TEMATYCZNE
ZAMIERZONE CELE
Bezpieczni na drodze - zapoznanie z elementarnymi zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym, kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw sprzyjających unikaniu różnego typu zagrożeń, kształtowanie postawy do osób zaufania publicznego (ratowników, funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej)
Dziecko:
- zna zasady poruszania się lewą stroną jezdni, przechodzenia przez jezdnię po pasach lub na zielonym świetle,
- rozpoznaje i nazywa wybrane znaki drogowe (np. przejście dla pieszych, uwaga dzieci),
- kulturalnie i bezpiecznie zachowanie się w środkach lokomocji, m.in. jazda w foteliku samochodowym,
- zna numery telefonów alarmowych oraz zasady ich użycia - tylko w sytuacjach uzasadnionych,
- zwraca się do policjanta, strażaka, strażnika miejskiego, jako osób zaufanych, od których może oczekiwać pomocy w sytuacjach trudnych.
Bezpieczni w domu - kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw sprzyjających unikaniu różnego typu zagrożeń, poznanie prawidłowego zachowania się w obliczu zagrożeń w domu (ogień, prąd, gaz) wytworzenie w myśli dziecka pojęcia obcego, ukształtowanie nawyku mówienia NIE w sytuacjach stwarzających niepokój,
Dziecko:
- zna niebezpieczeństwa związane z nieumiejętną obsługą urządzeń elektrycznych i gazowych – poparzenia, pożar, porażenia prądem,
- ma świadomość zagrożeń wynikających z samodzielnego spożywania lekarstw, stosowania środków chemicznych,
- potrafi samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w domu,
- ma świadomość konsekwencji niewłaściwych zachowań (wychylanie się przez okno, zabawy ostrymi narzędziami, itp.).
- zna numery telefonów alarmowych i potrafi z nich skorzystać
Bezpieczne zabawy w terenie - poznanie zagrożeń jakie niosą ze sobą zabawy w niewłaściwych miejscach, poznanie zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie, na wsi, w górach, nad wodą, wytworzenie w myśli dziecka pojęcia obcego, ukształtowanie nawyku mówieni NIE w sytuacjach stwarzających niepokój.
Dziecko:
- zna zasady zachowania sprzyjające bezpieczeństwu podczas wspólnych zabaw,
- ma świadomość niebezpieczeństw wynikających z zabaw w niedozwolonych miejscach lub też niedozwolonymi przedmiotami,
- wie, jak zachować się w sytuacji zagubienia w lesie, podczas pobytu na wsi, w górach, nad wodą, dużym skupisku ludzi np. podczas festynów czy w dużym sklepie,
- ma świadomość zagrożeń płynących ze świata roślin i zwierząt oraz zna sposoby unikania ich (postępowanie na wypadek ataku psa, nie zrywanie i nie zjadanie nieznanych roślin oraz znalezionych produktów żywnościowych).
- wie kto to jest obcy człowiek
- potrafi obcemu powiedzieć NIE
- zna numery telefonów alarmowych i potrafi z nich skorzystać
Pierwsza Pomoc – poznanie podstawowych zasad udzielania Pierwszej Pomocy, potrafi ułożyć w pozycji bocznej, udrożnić drogi oddechowe, sprawdzić oddech i bicie serca
Dziecko:
Zna zasady postępowania przy udzielaniu Pierwszej Pomocy
- wie, jak ważny jest czas przy zagrożeniu zdrowia i życia
- zna numery telefonów alarmowych i potrafi z nich skorzystać przekazując informacje o sytuacji
- zna jak ważne jest powiadomić dorosłego o zagrożeniu
- potrafi ułożyć osobę w pozycji bocznej
- potrafi udrożnić drogi oddechowe potrafi sprawdzić oddech i bicie serca.
EWALUACJA
Celem ewaluacji programu autorskiego jest sprawdzenie skuteczności stosowanych metod, form pracy z dzieckiem. Ewaluacja powinna również skłonić do refleksji nad programem i planowaniem kolejnych działań oraz odniesienia się do zamierzonych celów.
Miernikiem efektywności projektu edukacyjnego jest:
- Stała obserwacja zachowań dzieci w określonych sytuacjach.
- Sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności – tor przeszkód.